Najważniejsze dla niezbyt wprawnych:
można klikać we wszystko co się wyświetla –
na pewno nic się nie zepsuje!
Jest na to oczywiście wiele sposobów - najbardziej oczywisty, to wpisanie imienia i nazwiska (lub ich części) w polach wyszukiwania widocznych w górnej części każdej strony. Jeśli szukamy kobiety, to można użyć jej nazwiska panieńskiego albo nazwiska męża (po zaznaczeniu odpowiedniej opcji na prawo od nazwiska; nie należy wówczas wpisywać pełnego nazwiska w formie żeńskiej).
Jeśli np. szukamy Balbiny, której nazwiska panieńskiego nie jesteśmy pewni, ale wiemy że była po mężu Jarocińska, możemy użyć wyszukiwania jak na tym ekranie:
(wpisałem tylko fragmenty imienia i nazwiska!)
Wyświetla się lista pasujących osób:
Po najechaniu myszą na którekolwiek z nazwisk wyskakuje okienko z dodatkowymi informacjami o osobie. Tak, chodziło nam o Balbinę Jarocińską z Jarocińskich! Kliknięcie w nazwisko przenosi nas do strony opisu tej osoby.
Wyświetla się zestaw informacji o osobie i jej rodzinie wraz z mapką wszystkich wymienianych miejsc i wykazem źródeł informacji.
Zauważmy, że mamy teraz do wyboru kilka zakładek; wyświetliła się nam (sama) zakładka Osoba, ale mamy jeszcze: Przodkowie, Potomkowie, Rodzina i inne. Np. po kliknięciu zakładki Przodkowie pokazuje się typowy diagram przodków:
(na zrzucie ekranu widać okienko „popup” pokazujące się po najechaniu myszą na kafelek osoby)
W menu poniżej paska zakładek można wybrać inny sposób wyświetlania przodków, np. tekstowy albo graficzny, ale w układzie pionowym:
Z kolei po otwarciu zakładki Szukaj powiązań możemy sprawdzić jaki jest związek wyświetlanej osoby z dowolną inną osobą w bazie danych. Tę "inną osobę" możemy wskazać poprzez podanie ID Osoby 2 (lub samego numeru IRN) jeśli go już znamy, lub znaleźć wciskając "lub znajdź inna osobę".
Przykładowo, po podaniu numeru 1 znajdziemy ścieżkę powiązań Balbiny Jarocińskiej z Michałem Jarocińskim.
Pierwsza z wyświetlonych ścieżek pokazuje, że Balbina jest moją kuzynką. Druga ścieżka przebiega przez jej męża Walentego – on jest również moim kuzynem, było to bowiem małżeństwo pomiędzy kuzynostwem. Ale poniżej wyświetla się jeszcze więcej powiązań (a kolejne pojawią się, jeśli pozwolimy zwiększyć liczbę prób poszukiwania z 99 np. na 999; można śmiało wpisać nawet kilka tysięcy – przeszukiwanie zajmie najwyżej kilkanaście sekund). To, że znajduje się wiele ścieżek, wynika z faktu, że rodziny Jarocińskich, Siemiątkowskich, Wituskich itd. wielokrotnie wiązały się poprzez zawierane małżeństwa.
Kliknięcie w dowolne z pojawiających się nazwisk w dowolnej zakładce przenosi nas do strony opisu tej osoby.
Ważne: na stronie głównej jest też menu z lewej strony. Nazwy poszczególnych pozycji odpowiadają treści stron które się wyświetla po kliknięciu; np. Sławni ludzie to strona z informacjami o wybranych trzydziestu osobach znanych z encyklopedii i słowników biograficznych, a występujących z naszej Bazie Danych.